Skip to contentLenovo IdeaPad 5 2-in-1 Intel Core Ultra 5 225H (16GB RAM/1TB SSD/14 (35.5cm)/WUXGA IPS/AI PC/Windows 11/Office Home 2024/Lenovo Digital Pen 2/1Yr ADP/Grey/1.6Kg), 83KR000HIN Convertible Laptop
₹71,999 on Amazon India
Buy on Amazon India- Processor: Intel Core Ultra 5
- Storage: 1000GB SSD
- Display: 14" 1920x1200
- OS: Windows 11 Home
- Weight: 1.6 kg
Full Specifications
| Brand | Lenovo |
|---|
| Model | IdeaPad 5 2-in-1 |
|---|
| Processor | Intel Core Ultra 5 |
|---|
| Storage | 1000 GB SSD |
|---|
| Display | 14" 1920x1200 |
|---|
| Operating System | Windows 11 Home |
|---|
| Weight | 1.6 kg |
|---|
| Price | ₹71,999 |
|---|
Compare With Similar Laptops
Compare with ASUS Vivobook 16, Intel Core Ultra 5 Series 2, 16GB RAM, 512GB SSD, FHD+ 16", Windows 11, Office Home 2024, Silver, 1.88kg, X1607CA-MB142WS, Intel iGPU, M365 Basic (1Year)* Laptop ₹71,999 Compare with ASUS Vivobook 14 (2026),Intel Core Ultra 5 225H, Intel iGPU,16GB RAM,1TB SSD,FHD+, 14"(35.5 cm),Windows 11,M365 Basic(1 Year)* Office 2024, Platinum Gold, 1.46 Kg, X1407CA-LY1581WS,Thin & Light Laptop ₹64,999 Compare with Lenovo LOQ, Intel Core i5 13th Gen 13450HX, NVIDIA RTX 4050 6GB, 16GB RAM, 512GB SSD, 15.6"(39.6cm), Windows 11, Office Home 2024, Grey, 2.4Kg, 83DV00X4IN, 100% sRGB, 3 Mon. Game Pass Gaming Laptop ₹79,999