Skip to contentLenovo IdeaPad Flex 5 Ryzen 7 5700U 14″ (35.5cm) WUXGA+ IPS 2-in-1 Laptop (16GB/512GB SSD/Win 11/Office Home 2024/Backlit KB/Fingerprint/FHD Camera/Alexa/3 Month Game Pass/Grey/1.55Kg), 82R900HJIN
₹71,999 on Amazon India
Buy on Amazon India- Processor: Amd Ryzen 7
- RAM: 16GB RAM
- Storage: 512GB SSD
- Display: 14" 1920x1200
- OS: Windows 11 Home
- Weight: 1.55 kg
Full Specifications
| Brand | Lenovo |
|---|
| Model | IdeaPad Flex 5 |
|---|
| Processor | Amd Ryzen 7 |
|---|
| RAM | 16 GB RAM |
|---|
| Storage | 512 GB SSD |
|---|
| Display | 14" 1920x1200 |
|---|
| Operating System | Windows 11 Home |
|---|
| Weight | 1.55 kg |
|---|
| Price | ₹71,999 |
|---|
Compare With Similar Laptops
Compare with ASUS Vivobook 16, Intel Core Ultra 5 Series 2, 16GB RAM, 512GB SSD, FHD+ 16", Windows 11, Office Home 2024, Silver, 1.88kg, X1607CA-MB142WS, Intel iGPU, M365 Basic (1Year)* Laptop ₹71,999 Compare with ASUS Vivobook 14 (2026),Intel Core Ultra 5 225H, Intel iGPU,16GB RAM,1TB SSD,FHD+, 14"(35.5 cm),Windows 11,M365 Basic(1 Year)* Office 2024, Platinum Gold, 1.46 Kg, X1407CA-LY1581WS,Thin & Light Laptop ₹64,999 Compare with Lenovo LOQ, Intel Core i5 13th Gen 13450HX, NVIDIA RTX 4050 6GB, 16GB RAM, 512GB SSD, 15.6"(39.6cm), Windows 11, Office Home 2024, Grey, 2.4Kg, 83DV00X4IN, 100% sRGB, 3 Mon. Game Pass Gaming Laptop ₹79,999