acer Aspire 14, 13th Gen, Intel Core i5-13420H Processors, 16 GB RAM, 512 GB SSD, WUXGA IPS, 14″/35.56 cm, Windows 11 Home, MSO, Pure Silver, 1.44 kg, AS14H-53, Backlit KB, Thin and Light Laptop
Buy on Amazon India- Processor: Intel Core I5 13th Gen
- RAM: 16GB LPDDR5
- Storage: 512GB SSD
- Display: 14" 1920x1200
- GPU: Intel UHD Graphics
- OS: Windows 11 Home
- Weight: 1.44 kg
Pros & Cons
👍 What We Like
- 16GB+ RAM for heavy multitasking
- Fast SSD storage
- Full HD display
- Ultra-light — under 1.5 kg
- Latest DDR5 memory
👎 Consider This
- No dedicated GPU — basic graphics only
Full Specifications
| Brand | Acer |
|---|---|
| Model | Aspire 14 |
| Processor | Intel Core I5 (13th Gen) |
| RAM | 16 GB LPDDR5 |
| Storage | 512 GB SSD |
| Display | 14" 1920x1200 |
| GPU | Intel UHD Graphics |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Weight | 1.44 kg |
| Price | ₹57,990 |