acer Aspire 5 13th Gen Intel Core i5 (16 GB RAM/512 GB SSD/Windows 11 Home/MS Office), A515-58M 15.6″ Full HD IPS 45% NTSC Display, Steel Gray, 1.75 KG
Buy on Amazon India- Processor: Intel Core I5 13th Gen
- RAM: 16GB LPDDR5
- Storage: 512GB SSD
- Display: 15.6" 1920x1080
- GPU: Intel Iris Xe Graphics
- OS: Windows 11 Home
- Weight: 1.75 kg
- Battery: 14 hrs
Pros & Cons
👍 What We Like
- 16GB+ RAM for heavy multitasking
- Fast SSD storage
- Large 15.6"+ display
- Full HD display
- Lightweight & portable
👎 Consider This
- No dedicated GPU — basic graphics only
Full Specifications
| Brand | Acer |
|---|---|
| Model | Aspire 5 13th |
| Processor | Intel Core I5 (13th Gen) |
| RAM | 16 GB LPDDR5 |
| Storage | 512 GB SSD |
| Display | 15.6" 1920x1080 |
| GPU | Intel Iris Xe Graphics |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Weight | 1.75 kg |
| Battery Life | 14 hrs |
| Price | ₹54,990 |