acer Aspire Lite, AMD Ryzen 3 5300U Processor, 16 GB RAM, 512GB SSD, Full HD, 15.6″/39.62cm, Windows 11 Home, Steel Gray, 1.59KG, AL15-41, Metal Body, Premium Thin and Light Laptop
Buy on Amazon India- Processor: Amd Ryzen 3
- RAM: 16GB DDR4
- Storage: 512GB SSD
- Display: 15.6" 1920x1080
- OS: Windows 11 Home
- Weight: 1.6 kg
Pros & Cons
👍 What We Like
- Great value under ₹50,000
- 16GB+ RAM for heavy multitasking
- Fast SSD storage
- Large 15.6"+ display
- Full HD display
👎 Consider This
- No dedicated GPU — basic graphics only
Full Specifications
| Brand | Acer |
|---|---|
| Model | Aspire Lite |
| Processor | Amd Ryzen 3 |
| RAM | 16 GB DDR4 |
| Storage | 512 GB SSD |
| Display | 15.6" 1920x1080 |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Weight | 1.6 kg |
| Price | ₹41,990 |