acer Aspire Lite (2025) AMD Ryzen 3 Quad Core 5300U – (8 GB/512 GB SSD/AMD Radeon Graphics/Windows 11 Home) AL15-41 Thin and Light Laptop (15.6 Inch FHD, Steel Grey, 1.5 Kg/MS Office 2021
Buy on Amazon India- Processor: Amd Ryzen 3
- RAM: 8GB DDR4
- Storage: 512GB SSD
- Display: 15.6" 1920x1080
- GPU: AMD Radeon Graphics/Windows 11 Home) AL15-41 Thin and Light Laptop (15.6 Inch FHD
- OS: Windows 11 Home
- Weight: 3.30693393 kg
Pros & Cons
👍 What We Like
- Great value under ₹50,000
- Fast SSD storage
- Large 15.6"+ display
- Full HD display
👎 Consider This
- Heavy at 3.30693393kg — less portable
Full Specifications
| Brand | Acer |
|---|---|
| Model | Aspire Lite |
| Processor | Amd Ryzen 3 |
| RAM | 8 GB DDR4 |
| Storage | 512 GB SSD |
| Display | 15.6" 1920x1080 |
| GPU | AMD Radeon Graphics/Windows 11 Home) AL15-41 Thin and Light Laptop (15.6 Inch FHD |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Weight | 3.30693393 kg |
| Price | ₹37,990 |