acer Aspire Lite,12th Gen, Intel Core i7 12650H, Office 2024+M365 Basic, 16GB RAM, 512GB SSD, Full HD IPS, 15.6″/39.62 cm, Win 11 Home, Pure Silver, 1.7 KG, AL15-52H, Backlit KB, Thin & Light Laptop
Buy on Amazon India- Processor: Intel Core I7 12th Gen
- RAM: 16GB LPDDR5
- Storage: 512GB SSD
- Display: 15.6" 1920x1080
- GPU: Intel UHD Graphics
- OS: Windows 11 Home
- Weight: 1.7 kg
Pros & Cons
👍 What We Like
- 16GB+ RAM for heavy multitasking
- Fast SSD storage
- Large 15.6"+ display
- Full HD display
- Lightweight & portable
👎 Consider This
- No dedicated GPU — basic graphics only
Full Specifications
| Brand | Acer |
|---|---|
| Model | Aspire Lite |
| Processor | Intel Core I7 (12th Gen) |
| RAM | 16 GB LPDDR5 |
| Storage | 512 GB SSD |
| Display | 15.6" 1920x1080 |
| GPU | Intel UHD Graphics |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Weight | 1.7 kg |
| Price | ₹59,700 |