acer Aspire Lite Intel Core 5-210H Processor, Office 2024 + M365 Basic, 16GB RAM/512GB SSD, 15.6″/39.62 cm, FHD IPS Display,Win 11 Home, Backlit KB, Steel Grey, 1.7Kg, AL15-52H, Thin and Light Laptop
Buy on Amazon India- Processor: Intel Core 5 210H processor
- RAM: 16GB LPDDR5
- Storage: 512GB SSD
- Display: 15.6" 1920x1080
- GPU: Intel UHD Graphics
- OS: Windows 11 Home
- Weight: 1.7 kg
- Battery: 8 hrs
Pros & Cons
👍 What We Like
- 16GB+ RAM for heavy multitasking
- Fast SSD storage
- Large 15.6"+ display
- Full HD display
- Lightweight & portable
👎 Consider This
- No dedicated GPU — basic graphics only
Full Specifications
| Brand | Acer |
|---|---|
| Model | Aspire Lite Intel |
| Processor | Intel Core 5 210H processor |
| RAM | 16 GB LPDDR5 |
| Storage | 512 GB SSD |
| Display | 15.6" 1920x1080 |
| GPU | Intel UHD Graphics |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Weight | 1.7 kg |
| Battery Life | 8 hrs |
| Price | ₹59,990 |