ASUS Chromebook CX1405 (2026), Intel N50 Processor, Intel UHD iGPU, 8GB RAM, 128GB SSD, FHD, 14″ (35.5 cm), Chrome OS, Pure Grey, 1.39 Kg, CX1405CTA-S60622, 42WHrs, Thin & Light Laptop
Buy on Amazon India- Processor: , Memory & Storage : Intel Processor N50 1.0 GHz
- RAM: 8GB RAM
- Storage: 128GB SSD
- Display: 14" 1920x1080
- GPU: Intel UHD Graphics
- OS: Chrome OS
- Weight: 3.0644254418 kg
Pros & Cons
👍 What We Like
- Budget-friendly — under ₹30,000
- Fast SSD storage
- Full HD display
👎 Consider This
- Limited 256GB storage
- Heavy at 3.0644254418kg — less portable
- No dedicated GPU — basic graphics only
Full Specifications
| Brand | ASUS |
|---|---|
| Model | Chromebook CX1405 |
| Processor | , Memory & Storage : Intel Processor N50 1.0 GHz |
| RAM | 8 GB RAM |
| Storage | 128 GB SSD |
| Display | 14" 1920x1080 |
| GPU | Intel UHD Graphics |
| Operating System | Chrome OS |
| Weight | 3.0644254418 kg |
| Battery | 42 Wh |
| Price | ₹28,990 |