ASUS Chromebook CX1405 (2025), Intel Core 3-N355, 8GB RAM, 128GB SSD, FHD 14″(35.56cm), Chrome OS, Pure Grey, 1.38Kg, CX1405CTA-S60724, Intel UHD Graphics, 42WHrs, Thin & Light Laptop
Buy on Amazon India- Processor: , Memory & Storage : Intel Core 3-N355 Processor 1.9 GHz
- RAM: 8GB RAM
- Storage: 128GB SSD
- Display: 14" 1920x1080
- GPU: Intel UHD Graphics
- OS: Chrome OS
- Weight: 1.48 kg
Pros & Cons
👍 What We Like
- Great value under ₹50,000
- Fast SSD storage
- Full HD display
- Ultra-light — under 1.5 kg
👎 Consider This
- Limited 256GB storage
- No dedicated GPU — basic graphics only
Full Specifications
| Brand | ASUS |
|---|---|
| Model | Chromebook CX1405 |
| Processor | , Memory & Storage : Intel Core 3-N355 Processor 1.9 GHz |
| RAM | 8 GB RAM |
| Storage | 128 GB SSD |
| Display | 14" 1920x1080 |
| GPU | Intel UHD Graphics |
| Operating System | Chrome OS |
| Weight | 1.48 kg |
| Battery | 42 Wh |
| Price | ₹34,490 |