ASUS ROG Strix G16 (2025), AMD Ryzen 9 8940HX, RTX 5050-8GB, 16GB RAM, 1TB SSD, FHD+, 16″, 40 cm, Windows 11 Home, M365 Basic(1yr)* Office24, Eclipse Gray, 2.5 Kg, G614PH-RV073WS, Gaming Laptop
Buy on Amazon India- Processor: Amd Ryzen 9
- RAM: 16GB RAM
- Storage: 1000GB SSD
- Display: 15.7" 1920x1200
- GPU: NVIDIA GeForce RTX 5050
- OS: Windows 11 Home
- Weight: 2.5 kg
Pros & Cons
👍 What We Like
- 16GB+ RAM for heavy multitasking
- 1TB+ storage — plenty of space
- Fast SSD storage
- Large 15.6"+ display
- Full HD display
👎 Consider This
- Heavy at 2.5kg — less portable
- Premium pricing — over ₹1,00,000
Full Specifications
| Brand | ASUS |
|---|---|
| Model | ROG Strix G16 |
| Processor | Amd Ryzen 9 |
| RAM | 16 GB RAM |
| Storage | 1000 GB SSD |
| Display | 15.7" 1920x1200 |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 5050 |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Weight | 2.5 kg |
| Battery | 90 Wh |
| Price | ₹159,990 |