ASUS Vivobook 16X (2025),Smartchoice, Intel Core i7-13620H,Creator/Gaming Laptop(RTX 3050-4GB/16GB RAM/512GB SSD/FHD+/16″/144Hz/M365 Basic (1Year)*/Office 2024/Indie Black/1.8 Kg) K3605VC-RP517WS
Buy on Amazon India- Processor: Intel Core I7
- RAM: 16GB RAM
- Storage: 512GB SSD
- GPU: NVIDIA GeForce RTX 3050
- OS: Windows 11 Home
- Weight: 1.8 kg
Pros & Cons
👍 What We Like
- 16GB+ RAM for heavy multitasking
- Fast SSD storage
- Full HD display
- Dedicated GPU for gaming/creative work
- Lightweight & portable
Full Specifications
| Brand | ASUS |
|---|---|
| Model | VivoBook 16X |
| Processor | Intel Core I7 |
| RAM | 16 GB RAM |
| Storage | 512 GB SSD |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 3050 |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Weight | 1.8 kg |
| Price | ₹77,990 |