ASUS Vivobook 16X,Smartchoice,Intel Core i7-13620H,Creator/Gaming Laptop(RTX 3050-4GB/16GB RAM/512GB SSD/FHD+/16″/144Hz/M365 Basic (1Year)*/Office Home 2024/Cool Silver/1.8 Kg) K3605VC-RP492WS
Buy on Amazon India- Processor: Intel Core I7
- RAM: 16GB RAM
- Storage: 512GB SSD
- GPU: NVIDIA GeForce RTX 3050
- OS: Windows 11 Home
- Weight: 3.968320716 kg
Pros & Cons
👍 What We Like
- 16GB+ RAM for heavy multitasking
- Fast SSD storage
- Full HD display
- Dedicated GPU for gaming/creative work
- High-performance processor
👎 Consider This
- Heavy at 3.968320716kg — less portable
Full Specifications
| Brand | ASUS |
|---|---|
| Model | VivoBook 16X |
| Processor | Intel Core I7 |
| RAM | 16 GB RAM |
| Storage | 512 GB SSD |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 3050 |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Weight | 3.968320716 kg |
| Battery | 50 Wh |
| Price | ₹77,990 |