Dell Inspiron 3530 Thin & Light Laptop, 13th Gen Intel Core i5-1334U Processor, 8GB, 512GB SSD, 15.6″ (39.62cm) FHD Display, Backlit Keyboard, Windows 11 + MSO’24 & 15 Month McAfee, Silver,1.62kg
Buy on Amazon India- Processor: 13th Generation Intel i5-1334U, up to 4.60 GHz 13th Gen
- Storage: 512GB SSD
- Display: 15.6" 1920x1080
- OS: Windows 11 Home
- Weight: 1.62 kg
Pros & Cons
👍 What We Like
- Fast SSD storage
- Large 15.6"+ display
- Full HD display
- Lightweight & portable
- Latest-gen Intel processor
👎 Consider This
- No dedicated GPU — basic graphics only
Full Specifications
| Brand | Dell |
|---|---|
| Model | Inspiron 3530 Thin |
| Processor | 13th Generation Intel i5-1334U, up to 4.60 GHz (13th Gen) |
| Storage | 512 GB SSD |
| Display | 15.6" 1920x1080 |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Weight | 1.62 kg |
| Price | ₹55,541 |