Dell Vostro 3530 Laptop 15.6″ FHD Display, 13th Generation Intel Core i5-1334U Processor, 16GB DDR4 RAM, 512GB SSD, Intel Iris Xe Graphics, Win 11 + Office H&S 2024- Titan Grey, 1.66 Kg
Buy on Amazon India- Processor: Intel Core I5 13th Gen
- RAM: 16GB DDR4
- Storage: 512GB SSD
- Display: 15.6" 1920x1080
- GPU: Intel Iris Xe Graphics
- Weight: 1.66 kg
Pros & Cons
👍 What We Like
- 16GB+ RAM for heavy multitasking
- Fast SSD storage
- Large 15.6"+ display
- Full HD display
- Lightweight & portable
👎 Consider This
- No dedicated GPU — basic graphics only
Full Specifications
| Brand | Dell |
|---|---|
| Model | Vostro 3530 |
| Processor | Intel Core I5 (13th Gen) |
| RAM | 16 GB DDR4 |
| Storage | 512 GB SSD |
| Display | 15.6" 1920x1080 |
| GPU | Intel Iris Xe Graphics |
| Weight | 1.66 kg |
| Price | ₹58,100 |