HP 15 Laptop, AMD Ryzen 7 7730U (16GB DDR4,512GB SSD) Anti-Glare, Micro-Edge,15.6”/39.6cm, FHD, Win11, M365 Basic(1yr),Office Home24,Silver,1.59kg,FHD Camera w/Privacy Shutter, Backlit KB, fc0390AU
Buy on Amazon India- Processor: Amd Ryzen 7
- RAM: 16GB DDR4
- Storage: 512GB SSD
- Display: 15.6" 1920x1080
- GPU: AMD Radeon Graphics
- OS: Windows 11 Home
- Weight: 1.59 kg
Pros & Cons
👍 What We Like
- 16GB+ RAM for heavy multitasking
- Fast SSD storage
- Large 15.6"+ display
- Full HD display
- Lightweight & portable
👎 Consider This
- No dedicated GPU — basic graphics only
Full Specifications
| Brand | HP |
|---|---|
| Model | 15-FC0390AU |
| Processor | Amd Ryzen 7 |
| RAM | 16 GB DDR4 |
| Storage | 512 GB SSD |
| Display | 15.6" 1920x1080 |
| GPU | AMD Radeon Graphics |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Weight | 1.59 kg |
| Battery | 41 Wh |
| Price | ₹55,100 |