HP 15, 13th Gen Intel Core i5-1335U (16GB DDR4,512GB SSD) FHD, Anti-Glare,Micro-Edge, 15.6”/39.6cm, Win11, M365(1yr)* Office24, Silver,1.59kg, fd0467tu, Iris Xe, FHD Camera w/Shutter, Backlit Laptop
Buy on Amazon India- Processor: Intel Core I5 13th Gen
- RAM: 16GB DDR4
- Storage: 512GB SSD
- Display: 15.6" 1920x1080
- GPU: Intel Iris Xe Graphics
- Weight: 1.59 kg
Pros & Cons
👍 What We Like
- 16GB+ RAM for heavy multitasking
- Fast SSD storage
- Large 15.6"+ display
- Full HD display
- Lightweight & portable
👎 Consider This
- No dedicated GPU — basic graphics only
Full Specifications
| Brand | HP |
|---|---|
| Model | 15-fd0467TU |
| Processor | Intel Core I5 (13th Gen) |
| RAM | 16 GB DDR4 |
| Storage | 512 GB SSD |
| Display | 15.6" 1920x1080 |
| GPU | Intel Iris Xe Graphics |
| Weight | 1.59 kg |
| Price | ₹59,990 |