HP 255 G10 Laptop for Home or Work, 16GB RAM DDR5, 512GB SSD, 15.6″ Full HD, Ryzen 3 7335U (Beats Intel i5-1135G7), HDMI, USB-C, Windows 11
Buy on Amazon India- Processor: Amd Ryzen 3
- RAM: 16GB DDR5
- Storage: 512GB SSD
- Display: 15.6" 1920x1080
- OS: Windows 11 Home
- Weight: 3.5714886444 kg
Pros & Cons
👍 What We Like
- 16GB+ RAM for heavy multitasking
- Fast SSD storage
- Large 15.6"+ display
- Full HD display
- Latest DDR5 memory
👎 Consider This
- Heavy at 3.5714886444kg — less portable
- No dedicated GPU — basic graphics only
Full Specifications
| Brand | HP |
|---|---|
| Model | 255 |
| Processor | Amd Ryzen 3 |
| RAM | 16 GB DDR5 |
| Storage | 512 GB SSD |
| Display | 15.6" 1920x1080 |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Weight | 3.5714886444 kg |
| Price | ₹51,299 |