HP Laptop 255 G9 (2024), AMD Athlon Silver 3050U – (4GB/256GB SSD/AMD Radeon Graphics/Windows 11) Thin and Light Business Laptop/15.6″ (39.62cm)/Black/1.47 kg/MS Office 2021
Buy on Amazon India- Processor: AMD Athlon Silver 3050U
- Storage: 256GB SSD
- Display: 15.6"
- GPU: AMD Radeon Graphics/Windows 11) Thin and Light Business Laptop/15.6" (39.62cm)/Black/1.47 kg/MS Office 2021
- OS: Windows 11 Home
- Weight: 1.47 kg
Pros & Cons
👍 What We Like
- Great value under ₹50,000
- Fast SSD storage
- Large 15.6"+ display
- Ultra-light — under 1.5 kg
👎 Consider This
- Limited 256GB storage
Full Specifications
| Brand | HP |
|---|---|
| Model | 255 G9 |
| Processor | AMD Athlon Silver 3050U |
| Storage | 256 GB SSD |
| Display | 15.6" |
| GPU | AMD Radeon Graphics/Windows 11) Thin and Light Business Laptop/15.6" (39.62cm)/Black/1.47 kg/MS Office 2021 |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Weight | 1.47 kg |
| Price | ₹33,999 |