HP 15, 13th Gen Intel Core i5-1334U Laptop (12GB DDR4,512GB SSD) Anti-Glare,Micro-Edge,15.6”/39.6cm, FHD, Win11,M365,Office24, Silver,1.59kg, Iris Xe Graphics, FHD Camera w/Privacy Shutter, fd0575TU
Buy on Amazon India- Processor: Intel Core I5 13th Gen
- RAM: 12GB DDR4
- Storage: 512GB SSD
- Display: 15.6" 1920x1080
- GPU: Intel Iris Xe Graphics
- OS: Windows 11 Home
- Weight: 1.59 kg
Pros & Cons
👍 What We Like
- Fast SSD storage
- Large 15.6"+ display
- Full HD display
- Lightweight & portable
- Latest-gen Intel processor
👎 Consider This
- No dedicated GPU — basic graphics only
Full Specifications
| Brand | HP |
|---|---|
| Model | fd0575TU |
| Processor | Intel Core I5 (13th Gen) |
| RAM | 12 GB DDR4 |
| Storage | 512 GB SSD |
| Display | 15.6" 1920x1080 |
| GPU | Intel Iris Xe Graphics |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Weight | 1.59 kg |
| Price | ₹54,990 |