HP 15, 13th Gen Intel Core i5-1334U with Turbo Boost, 16GB DDR4, 512GB SSD, (Win 11 Pro, MSO21 Pro, Black, 1.6 kg), 15.6-inch FHD Laptop, Ultra Durable, Finger Print, Type-C, Quick Heal Anti Virus
Buy on Amazon India- Processor: Intel Core I5 13th Gen
- RAM: 16GB DDR4
- Storage: 512GB SSD
- Display: 15.6" 1920x1080
- Weight: 1.74 kg
Pros & Cons
👍 What We Like
- 16GB+ RAM for heavy multitasking
- Fast SSD storage
- Large 15.6"+ display
- Full HD display
- Lightweight & portable
👎 Consider This
- No dedicated GPU — basic graphics only
Full Specifications
| Brand | HP |
|---|---|
| Model | RM250 G9 |
| Processor | Intel Core I5 (13th Gen) |
| RAM | 16 GB DDR4 |
| Storage | 512 GB SSD |
| Display | 15.6" 1920x1080 |
| Weight | 1.74 kg |
| Price | ₹59,990 |