Lenovo IdeaPad Slim 3, AMD Ryzen 7 8840HS, 24GB RAM, 1TB SSD, WUXGA IPS, AI PC, 15.3″/38.8cm, Backlit Keyboard, Windows 11, Office Home 2024, Grey, 1.6Kg, 1Yr ADP Free, 83KA004TIN, AI Powered Laptop
Buy on Amazon India- Processor: Amd Ryzen 7
- RAM: 24GB DDR5
- Storage: 1000GB SSD
- Display: 15.3" 1920x1200
- OS: Windows 11 Home
- Weight: 1.59 kg
Pros & Cons
👍 What We Like
- 16GB+ RAM for heavy multitasking
- 1TB+ storage — plenty of space
- Fast SSD storage
- Full HD display
- Lightweight & portable
👎 Consider This
- No dedicated GPU — basic graphics only
Full Specifications
| Brand | Lenovo |
|---|---|
| Model | IdeaPad Slim 3 |
| Processor | Amd Ryzen 7 |
| RAM | 24 GB DDR5 |
| Storage | 1000 GB SSD |
| Display | 15.3" 1920x1200 |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Weight | 1.59 kg |
| Battery | 50 Wh |
| Price | ₹77,990 |