Skip to contentLenovo IdeaPad Slim 3, AMD Ryzen 7 8840HS, 24GB RAM, 1TB SSD, WUXGA IPS, AI PC, 15.3″/38.8cm, Backlit Keyboard, Windows 11, Office Home 2024, Grey, 1.6Kg, 1Yr ADP Free, 83KA004TIN, AI Powered Laptop
₹80,000 on Amazon India
Buy on Amazon India- Processor: Amd Ryzen 7
- Storage: 1000GB SSD
- Display: 15.3" 1920x1200
- OS: Windows 11 Home
- Weight: 1.59 kg
Full Specifications
| Brand | Lenovo |
|---|
| Model | IdeaPad Slim 3 |
|---|
| Processor | Amd Ryzen 7 |
|---|
| Storage | 1000 GB SSD |
|---|
| Display | 15.3" 1920x1200 |
|---|
| Operating System | Windows 11 Home |
|---|
| Weight | 1.59 kg |
|---|
| Price | ₹80,000 |
|---|
Compare With Similar Laptops
Compare with ASUS Vivobook 16, Intel Core Ultra 5 Series 2, 16GB RAM, 512GB SSD, FHD+ 16", Windows 11, Office Home 2024, Silver, 1.88kg, X1607CA-MB142WS, Intel iGPU, M365 Basic (1Year)* Laptop ₹71,999 Compare with New Dell 14 Plus Laptop, AI Enabled Intel Core Ultra 7 256V, 16GB, LPDDR5X, 512GB SSD, Intel Arc Graphics, 14" 2.5K AG NT 300nits WVA/IPS Display, Backlit Keyboard + FPR, Ice Blue, 1.55 Kg ₹84,999 Compare with Lenovo LOQ, Intel Core i5 13th Gen 13450HX, NVIDIA RTX 4050 6GB, 16GB RAM, 512GB SSD, 15.6"(39.6cm), Windows 11, Office Home 2024, Grey, 2.4Kg, 83DV00X4IN, 100% sRGB, 3 Mon. Game Pass Gaming Laptop ₹79,999