Lenovo IdeaPad Slim 5 Intel Core Ultra 5 125H 16″ (40.6cm) WUXGA-IPS 300Nits Thin & Light Laptop (16GB RAM/1TB SSD/AI PC/Windows 11/Office Home 2024/FHD+IR Camera/1Yr ADP Free/Grey/1.8Kg), 83DC0096IN
Buy on Amazon India- Processor: Intel Core Ultra 5
- RAM: 16GB RAM
- Storage: 1000GB SSD
- Display: 16" 1920x1200
- OS: Windows 11 Home
- Weight: 1.82 kg
Pros & Cons
👍 What We Like
- 16GB+ RAM for heavy multitasking
- 1TB+ storage — plenty of space
- Fast SSD storage
- Large 15.6"+ display
- Full HD display
👎 Consider This
- No dedicated GPU — basic graphics only
Full Specifications
| Brand | Lenovo |
|---|---|
| Model | IdeaPad Slim 5 |
| Processor | Intel Core Ultra 5 |
| RAM | 16 GB RAM |
| Storage | 1000 GB SSD |
| Display | 16" 1920x1200 |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Weight | 1.82 kg |
| Battery | 57 Wh |
| Price | ₹77,990 |