Lenovo LOQ 2024, 12th Gen Intel Core i5 12450HX, RTX 3050-6GB, 16GB RAM, 512GB SSD, FHD, 15.6″/39.6cm, 144Hz, Windows 11, Office 2024, Grey, 2.4Kg, 83GS00LNIN, 3 Mon. Game Pass, Gaming Laptop
Buy on Amazon India- Processor: Intel Core I5 12th Gen
- RAM: 32GB DDR5
- Storage: 512GB SSD
- Display: 15.6" 1920x1080
- GPU: NVIDIA GeForce RTX 3050
- OS: Windows 11
- Weight: 2.38 kg
Pros & Cons
👍 What We Like
- 32GB RAM — power user ready
- Fast SSD storage
- Large 15.6"+ display
- Full HD display
- Dedicated GPU for gaming/creative work
👎 Consider This
- Weighs 2.38kg — not the lightest
Full Specifications
| Brand | Lenovo |
|---|---|
| Model | LOQ 2024 |
| Processor | Intel Core I5 (12th Gen) |
| RAM | 32 GB DDR5 |
| Storage | 512 GB SSD |
| Display | 15.6" 1920x1080 |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 3050 |
| Operating System | Windows 11 |
| Weight | 2.38 kg |
| Price | ₹76,990 |