Skip to contentLenovo V15 AMD Ryzen 7 7730U 15.6″ (39.62cm) FHD 250 Nits Antiglare Thin and Light Laptop (16GB/512GB SSD/Windows 11/Iron Grey/1.65 Kg) Grey
₹77,000 on Amazon India
Buy on Amazon India- Processor: Amd Ryzen 7
- RAM: 16GB DDR4
- Storage: 512GB SSD
- Display: 15.6" 1920x1080
- OS: Windows 11 Home
Full Specifications
| Brand | Lenovo |
|---|
| Model | Lenovo V15 |
|---|
| Processor | Amd Ryzen 7 |
|---|
| RAM | 16 GB DDR4 |
|---|
| Storage | 512 GB SSD |
|---|
| Display | 15.6" 1920x1080 |
|---|
| Operating System | Windows 11 Home |
|---|
| Price | ₹77,000 |
|---|
Compare With Similar Laptops
Compare with ASUS Vivobook 16, Intel Core Ultra 5 Series 2, 16GB RAM, 512GB SSD, FHD+ 16", Windows 11, Office Home 2024, Silver, 1.88kg, X1607CA-MB142WS, Intel iGPU, M365 Basic (1Year)* Laptop ₹71,999 Compare with New Dell 14 Plus Laptop, AI Enabled Intel Core Ultra 7 256V, 16GB, LPDDR5X, 512GB SSD, Intel Arc Graphics, 14" 2.5K AG NT 300nits WVA/IPS Display, Backlit Keyboard + FPR, Ice Blue, 1.55 Kg ₹84,999 Compare with Lenovo LOQ, Intel Core i5 13th Gen 13450HX, NVIDIA RTX 4050 6GB, 16GB RAM, 512GB SSD, 15.6"(39.6cm), Windows 11, Office Home 2024, Grey, 2.4Kg, 83DV00X4IN, 100% sRGB, 3 Mon. Game Pass Gaming Laptop ₹79,999