Lenovo V15 G4 AMD Athlon Silver 7120U Laptop 8GB LPDDR5 Ram, 512 GB SSD PCIe, Windows 11 Lifetime Validity,15.6″ FHD Screen, AMD Radeon 610M, Silver, 1 Year Brand Warranty
Buy on Amazon India- Processor: AMD Athlon Silver 7120U Laptop 8GB LPDDR5 Ram
- RAM: 8GB LPDDR5
- Storage: 512GB SSD
- Display: 15.6" 1920x1080
- GPU: AMD Radeon 610M
- OS: Windows 11
- Weight: 3.30693393 kg
Pros & Cons
👍 What We Like
- Great value under ₹50,000
- Fast SSD storage
- Large 15.6"+ display
- Full HD display
- Latest DDR5 memory
👎 Consider This
- Heavy at 3.30693393kg — less portable
Full Specifications
| Brand | Lenovo |
|---|---|
| Model | Lenovo V15 G4 |
| Processor | AMD Athlon Silver 7120U Laptop 8GB LPDDR5 Ram |
| RAM | 8 GB LPDDR5 |
| Storage | 512 GB SSD |
| Display | 15.6" 1920x1080 |
| GPU | AMD Radeon 610M |
| Operating System | Windows 11 |
| Weight | 3.30693393 kg |
| Price | ₹37,999 |