Primebook 2 Pro 2026 (New Launch) | 8GB RAM, 128GB UFS Storage | 14.1-Inch FHD IPS Display | 14 Hours Battery | MediaTek Helio G99 | Android 15 (PrimeOS 3.0) | Backlit Keyboard | in-Built AI (Gray)
Buy on Amazon India- Processor: Power through tasks with the octa-core MediaTek G99
- RAM: 8GB LPDDR4
- Storage: 128GB UFS
- OS: Android 15
- Weight: 1.38 kg
- Battery: 14 hrs
Pros & Cons
👍 What We Like
- Budget-friendly — under ₹30,000
- Full HD display
- Ultra-light — under 1.5 kg
- Exceptional 12+ hour battery
👎 Consider This
- Limited 256GB storage
- No dedicated GPU — basic graphics only
Full Specifications
| Brand | Primebook |
|---|---|
| Model | Primebook |
| Processor | Power through tasks with the octa-core MediaTek G99 |
| RAM | 8 GB LPDDR4 |
| Storage | 128 GB UFS |
| Operating System | Android 15 |
| Weight | 1.38 kg |
| Battery Life | 14 hrs |
| Price | ₹24,990 |