acer Aspire Lite 12th Gen Intel Core i5-12450H, Office 2024 + M365 Basic, 16GB RAM/512GB SSD, 39.62cm(15.6″) FHD IPS Display Win11H, Pure Silver, 1.7KG,AL15-52H, Backlit KB, Thin & Light Laptop
Buy on Amazon India- Processor: Intel Core i5 12th Gen
- RAM: 16GB LPDDR5
- Storage: 512GB SSD
- Display: 15.6" 1920x1080
- GPU: Intel UHD Graphics
- OS: Windows 11 Home
- Weight: 1.7 kg
Pros & Cons
👍 What We Like
- 16GB+ RAM for heavy multitasking
- Fast SSD storage
- Large 15.6"+ display
- Full HD display
- Lightweight & portable
👎 Consider This
- No dedicated GPU — basic graphics only
Full Specifications
| Brand | Acer |
|---|---|
| Model | Aspire Lite 12th |
| Processor | Intel Core i5 (12th Gen) |
| RAM | 16 GB LPDDR5 |
| Storage | 512 GB SSD |
| Display | 15.6" 1920x1080 |
| GPU | Intel UHD Graphics |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Weight | 1.7 kg |
| Price | ₹51,990 |