acer Aspire Lite 13th Gen, Intel Core i7-13620H, Office 2024 + M365 Basic, 16GB RAM/512GB SSD, 39.62cm 15.6″ FHD IPS Display, Win 11 Home, Pure Silver, 1.7kg,AL15-52H, Backlit kB, Thin & Light Laptop
Buy on Amazon India- Processor: Intel Core i7 13th Gen
- RAM: 16GB LPDDR5
- Storage: 512GB SSD
- Display: 15.6" 1920x1080
- GPU: Intel UHD Graphics
- Weight: 1.7 kg
Pros & Cons
👍 What We Like
- 16GB+ RAM for heavy multitasking
- Fast SSD storage
- Large 15.6"+ display
- Full HD display
- Lightweight & portable
👎 Consider This
- No dedicated GPU — basic graphics only
Full Specifications
| Brand | Acer |
|---|---|
| Model | Aspire Lite 13th |
| Processor | Intel Core i7 (13th Gen) |
| RAM | 16 GB LPDDR5 |
| Storage | 512 GB SSD |
| Display | 15.6" 1920x1080 |
| GPU | Intel UHD Graphics |
| Weight | 1.7 kg |
| Price | ₹67,850 |