acer Aspire Lite, AMD Ryzen 7 7730U, Office 2024 + M365 Basic, 16 GB RAM, 512 GB SSD, Full HD IPS,15.6″/39.62 cm, Windows 11 Home, Steel Grey, 1.59 KG, AL15-41, Thin and Light Laptop
Buy on Amazon India- Processor: AMD Ryzen 7
- RAM: 16GB DDR4
- Storage: 512GB SSD
- Display: 15.6" 1920x1080
- GPU: AMD Radeon Graphics
- OS: Windows 11 Home
- Weight: 1.59 kg
- Battery: 7 hrs
Pros & Cons
👍 What We Like
- 16GB+ RAM for heavy multitasking
- Fast SSD storage
- Large 15.6"+ display
- Full HD display
- Lightweight & portable
👎 Consider This
- No dedicated GPU — basic graphics only
Full Specifications
| Brand | Acer |
|---|---|
| Model | Aspire Lite |
| Processor | AMD Ryzen 7 |
| RAM | 16 GB DDR4 |
| Storage | 512 GB SSD |
| Display | 15.6" 1920x1080 |
| GPU | AMD Radeon Graphics |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Weight | 1.59 kg |
| Battery Life | 7 hrs |
| Price | ₹51,990 |