acer Nitro V, AMD Ryzen 5 6600H, NVIDIA GeForce RTX 3050-6GB, 16GB DDR5, 512GB SSD, FHD IPS, 15.6″/39.6cm, 165 Hz, Win 11 Home, Obsidian Black, 2.1KG, ANV15-41, Gaming Laptop
Buy on Amazon India- Processor: AMD Ryzen 5
- RAM: 16GB DDR5
- Storage: 512GB SSD
- Display: 15.6" 1920x1080
- GPU: NVIDIA GeForce RTX 3050
- OS: Windows 11 Home
- Weight: 4.629707502 kg
Pros & Cons
👍 What We Like
- 16GB+ RAM for heavy multitasking
- Fast SSD storage
- Large 15.6"+ display
- Full HD display
- Dedicated GPU for gaming/creative work
👎 Consider This
- Heavy at 4.629707502kg — less portable
Full Specifications
| Brand | Acer |
|---|---|
| Model | Nitro V |
| Processor | AMD Ryzen 5 |
| RAM | 16 GB DDR5 |
| Storage | 512 GB SSD |
| Display | 15.6" 1920x1080 |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 3050 |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Weight | 4.629707502 kg |
| Price | ₹69,700 |