acer Professional14[New Launch], AMD Ryzen5 7430U Turbo Boost, 16GB DDR4, 512GB SSD, Win11 Pro, MSO21, 3 Year Warranty, IPS 14″ FHD HDR Laptop, Metal Body, Anti Virus
Buy on Amazon India- Processor: AMD Ryzen 5
- RAM: 16GB DDR4
- Storage: 512GB SSD
- Display: 14" 1920x1080
- OS: Windows 11 Home
- Weight: 1.36 kg
Pros & Cons
👍 What We Like
- 16GB+ RAM for heavy multitasking
- Fast SSD storage
- Full HD display
- Ultra-light — under 1.5 kg
👎 Consider This
- No dedicated GPU — basic graphics only
Full Specifications
| Brand | Acer |
|---|---|
| Model | TL14 |
| Processor | AMD Ryzen 5 |
| RAM | 16 GB DDR4 |
| Storage | 512 GB SSD |
| Display | 14" 1920x1080 |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Weight | 1.36 kg |
| Price | ₹53,400 |