ASUS TUF A15 (2025) AMD Ryzen 7 7445HS,Gaming Laptop,RTX 3050-4GB,75W TGP,16GB RAM (Upgradeable Upto 64GB) 1TB SSD,FHD,15.6″,144Hz,48Whrs,M365 Basic (1Year)*,Office 2024,Black,2.3 Kg,FA506NCG-HN251WS
Buy on Amazon India- Processor: AMD Ryzen 7
- RAM: 16GB DDR5
- Storage: 1000GB SSD
- GPU: NVIDIA GeForce RTX 3050
- OS: Windows 11 Home
- Weight: 2.3 kg
Pros & Cons
👍 What We Like
- 16GB+ RAM for heavy multitasking
- 1TB+ storage — plenty of space
- Fast SSD storage
- Full HD display
- Dedicated GPU for gaming/creative work
👎 Consider This
- Weighs 2.3kg — not the lightest
Full Specifications
| Brand | ASUS |
|---|---|
| Model | TUF A15 |
| Processor | AMD Ryzen 7 |
| RAM | 16 GB DDR5 |
| Storage | 1000 GB SSD |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 3050 |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Weight | 2.3 kg |
| Battery | 48 Wh |
| Price | ₹84,990 |