ASUS Gaming V16 (2025), Intel Core 5 210H, RTX 3050-6GB, 16GB RAM, 512GB SSD, FHD+, 16″, 40 cm, Windows 11 Home, M365 Basic(1yr)* Office24, Matte Black, 1.95 Kg, V3607VJ-RP134WS, Gaming Laptop
Buy on Amazon India- Processor: Intel Core 5 210H
- RAM: 16GB
- Storage: 512GB SSD
- Display: 15.7" 1920x1200
- GPU: NVIDIA GeForce RTX 3050
- OS: Windows 11 Home
- Weight: 4.299014109 kg
Pros & Cons
👍 What We Like
- 16GB+ RAM for heavy multitasking
- Fast SSD storage
- Large 15.6"+ display
- Full HD display
- Dedicated GPU for gaming/creative work
👎 Consider This
- Heavy at 4.299014109kg — less portable
Full Specifications
| Brand | ASUS |
|---|---|
| Model | V3607VJ-RP134WS |
| Processor | Intel Core 5 210H |
| RAM | 16 GB |
| Storage | 512 GB SSD |
| Display | 15.7" 1920x1200 |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 3050 |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Weight | 4.299014109 kg |
| Battery | 63 Wh |
| Price | ₹80,041 |