ASUS Vivobook 14 (2026),Intel Core Ultra 5 225H, Intel iGPU,16GB RAM,1TB SSD,FHD+, 14″(35.5 cm),Windows 11,M365 Basic(1 Year)* Office 2024, Platinum Gold, 1.46 Kg, X1407CA-LY1581WS,Thin & Light Laptop
Buy on Amazon India- Processor: Intel Core Ultra 5
- RAM: 16GB
- Storage: 1000GB SSD
- Display: 14" 1920x1080
- OS: Windows 11
- Weight: 3.2187490252 kg
Pros & Cons
👍 What We Like
- 16GB+ RAM for heavy multitasking
- 1TB+ storage — plenty of space
- Fast SSD storage
- Full HD display
👎 Consider This
- Heavy at 3.2187490252kg — less portable
- No dedicated GPU — basic graphics only
Full Specifications
| Brand | ASUS |
|---|---|
| Model | VivoBook 14 |
| Processor | Intel Core Ultra 5 |
| RAM | 16 GB |
| Storage | 1000 GB SSD |
| Display | 14" 1920x1080 |
| Operating System | Windows 11 |
| Weight | 3.2187490252 kg |
| Price | ₹72,990 |