ASUS Vivobook 15,13th Gen,Intel Core i7-13620H(Intel UHD iGPU/16GB RAM/1TB SSD/FHD/15.6″/60Hz/Backlit Keyboard/42Whr/Windows 11/M365 Basic (1Year)*/Office Home 2024/Quiet Blue/1.7 Kg)X1502VA-BQ1298WS
Buy on Amazon India- Processor: Intel Core i7 13th Gen
- RAM: 16GB
- Storage: 1000GB SSD
- GPU: Intel UHD Graphics
- OS: Windows 11 Home
- Weight: 3.747858454 kg
Pros & Cons
👍 What We Like
- 16GB+ RAM for heavy multitasking
- 1TB+ storage — plenty of space
- Fast SSD storage
- Full HD display
- High-performance processor
👎 Consider This
- Heavy at 3.747858454kg — less portable
- No dedicated GPU — basic graphics only
Full Specifications
| Brand | ASUS |
|---|---|
| Model | VivoBook 15 |
| Processor | Intel Core i7 (13th Gen) |
| RAM | 16 GB |
| Storage | 1000 GB SSD |
| GPU | Intel UHD Graphics |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Weight | 3.747858454 kg |
| Battery | 42 Wh |
| Price | ₹75,990 |