ASUS Vivobook 15, Smartchoice,Intel Core i5 13th Gen 13420H,16GB RAM, 512GB SSD, FHD 15.6″,Windows 11, Office Home 2024, Quiet Blue, 1.70 kg, X1502VA-BQ836WS,Intel UHD iGPU, M365 Basic (1Year)* Laptop
Buy on Amazon India- Processor: Intel Core i5 13th Gen
- RAM: 16GB
- Storage: 512GB SSD
- GPU: Intel UHD Graphics
- OS: Windows 11
- Weight: 1.5 kg
Pros & Cons
👍 What We Like
- 16GB+ RAM for heavy multitasking
- Fast SSD storage
- Full HD display
- Ultra-light — under 1.5 kg
- Latest-gen Intel processor
👎 Consider This
- No dedicated GPU — basic graphics only
Full Specifications
| Brand | ASUS |
|---|---|
| Model | VivoBook 15 |
| Processor | Intel Core i5 (13th Gen) |
| RAM | 16 GB |
| Storage | 512 GB SSD |
| GPU | Intel UHD Graphics |
| Operating System | Windows 11 |
| Weight | 1.5 kg |
| Battery | 42 Wh |
| Price | ₹65,990 |