ASUS Vivobook 15, Smartchoice, AMD Ryzen 7 5825U, 16GB RAM, 512GB SSD, FHD 15.6″, Windows 11, Office Home 2024, Quiet Blue, 1.7Kg, M1502YA-BQ703WS, AMD Radeon iGPU, M365 Basic (1Year)*, 42Whr Laptop
Buy on Amazon India- Processor: AMD Ryzen 7
- RAM: 16GB DDR4
- Storage: 512GB SSD
- GPU: AMD Radeon Graphics
- OS: Windows 11 Home
- Weight: 1.7 kg
Pros & Cons
👍 What We Like
- 16GB+ RAM for heavy multitasking
- Fast SSD storage
- Full HD display
- Lightweight & portable
- High-performance processor
👎 Consider This
- No dedicated GPU — basic graphics only
Full Specifications
| Brand | ASUS |
|---|---|
| Model | VivoBook 15 |
| Processor | AMD Ryzen 7 |
| RAM | 16 GB DDR4 |
| Storage | 512 GB SSD |
| GPU | AMD Radeon Graphics |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Weight | 1.7 kg |
| Battery | 42 Wh |
| Price | ₹52,990 |