ASUS Vivobook 16, 13th Gen, Intel Core i5-13420H,16GB RAM,512GB SSD,FHD (1920 x 1200) OLED,Win 11,M365 Basic (1Year)*,Backlit Keyboard,Office 2024,Silver,1.88 kg,X1605VA-SH1952WS, Thin & Light Laptop
Buy on Amazon India- Processor: Intel Core i5 13th Gen
- RAM: 16GB
- Storage: 512GB SSD
- GPU: Intel UHD Graphics
- OS: Windows 11 Home
- Weight: 1.88 kg
Pros & Cons
👍 What We Like
- 16GB+ RAM for heavy multitasking
- Fast SSD storage
- Full HD display
- Latest-gen Intel processor
👎 Consider This
- No dedicated GPU — basic graphics only
Full Specifications
| Brand | ASUS |
|---|---|
| Model | VivoBook 16 |
| Processor | Intel Core i5 (13th Gen) |
| RAM | 16 GB |
| Storage | 512 GB SSD |
| GPU | Intel UHD Graphics |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Weight | 1.88 kg |
| Battery | 50 Wh |
| Price | ₹71,990 |