ASUS Vivobook S14,Smartchoice,AMD Ryzen AI 7 350,16GB RAM,512GB SSD,OLED, 14″, Windows 11, Office24, M365 Basic (1Yr)*, Matte Gray, 1.4Kg, M3407KA-SF047WS, Metallic Design,Next-Gen AI Laptop,Copilot+
Buy on Amazon India- Processor: AMD Ryzen AI 7 350
- RAM: 16GB DDR5
- Storage: 512GB SSD
- OS: Windows 11 Home
- Weight: 3.086471668 kg
Pros & Cons
👍 What We Like
- 16GB+ RAM for heavy multitasking
- Fast SSD storage
- Full HD display
- Latest DDR5 memory
👎 Consider This
- Heavy at 3.086471668kg — less portable
- No dedicated GPU — basic graphics only
Full Specifications
| Brand | ASUS |
|---|---|
| Model | VivoBook S14 |
| Processor | AMD Ryzen AI 7 350 |
| RAM | 16 GB DDR5 |
| Storage | 512 GB SSD |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Weight | 3.086471668 kg |
| Battery | 70 Wh |
| Price | ₹86,990 |