ASUS Vivobook S14, Intel Core Ultra 7 255H, 16GB RAM, 512GB SSD, FHD+ 14″, Windows 11,Office Home 2024 M365 Basic (1Year)*, Cool Silver, 1.4Kg, S3407CA-LY084WS, Intel Arc iGPU, Metallic Design Laptop
Buy on Amazon India- Processor: Intel Core Ultra 7
- RAM: 16GB DDR5
- Storage: 512GB SSD
- OS: Windows 11 Home
- Weight: 3.086471668 kg
Pros & Cons
👍 What We Like
- 16GB+ RAM for heavy multitasking
- Fast SSD storage
- Full HD display
- Latest DDR5 memory
👎 Consider This
- Heavy at 3.086471668kg — less portable
- No dedicated GPU — basic graphics only
Full Specifications
| Brand | ASUS |
|---|---|
| Model | VivoBook S14 |
| Processor | Intel Core Ultra 7 |
| RAM | 16 GB DDR5 |
| Storage | 512 GB SSD |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Weight | 3.086471668 kg |
| Battery | 70 Wh |
| Price | ₹88,990 |