ASUS Zenbook A14 OLED (2025),Qualcomm Snapdragon X, 16GB,512GB, 14″(35.6 cm), 32hrs Battery Life*, Windows 11,MSO 2024,M365 Basic-1yr, Metal Body,UX3407QA-QD258WS, 0.9kg Light-Weight, Copilot+ AI PC
Buy on Amazon India- Processor: Snapdragon X Plus X1-26-100
- RAM: 16GB LPDDR5
- Display: 14" 1920x1200
- GPU: Qualcomm Adreno GPU
- OS: Windows 11 Home
- Weight: 0.74 kg
- Battery: 32 hrs
Pros & Cons
👍 What We Like
- 16GB+ RAM for heavy multitasking
- Fast SSD storage
- Full HD display
- Ultra-light — under 1.5 kg
- Exceptional 12+ hour battery
Full Specifications
| Brand | ASUS |
|---|---|
| Model | ZenBook A14 OLED |
| Processor | Snapdragon X Plus X1-26-100 |
| RAM | 16 GB LPDDR5 |
| Display | 14" 1920x1200 |
| GPU | Qualcomm Adreno GPU |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Weight | 0.74 kg |
| Battery | 70 Wh |
| Battery Life | 32 hrs |
| Price | ₹99,990 |