Dell G15, 13th Gen Intel Core i5-13450HX Processor, NVIDIA RTX 3050-6GB, (16GB RAM 1TB SSD) FHD 15.6″/39.62 cm, Orange Backlit Keyboard, Win 11, MS Office’24, Dark Shadow Grey, 2.65Kg Gaming Laptop
Buy on Amazon India- Processor: Intel Core i5 13th Gen
- RAM: 16GB
- Storage: 1000GB SSD
- Display: 15.6" 1920x1080
- GPU: NVIDIA GeForce RTX 3050
- Weight: 2.65 kg
Pros & Cons
👍 What We Like
- 16GB+ RAM for heavy multitasking
- 1TB+ storage — plenty of space
- Fast SSD storage
- Large 15.6"+ display
- Full HD display
👎 Consider This
- Heavy at 2.65kg — less portable
Full Specifications
| Brand | Dell |
|---|---|
| Model | G15 |
| Processor | Intel Core i5 (13th Gen) |
| RAM | 16 GB |
| Storage | 1000 GB SSD |
| Display | 15.6" 1920x1080 |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 3050 |
| Weight | 2.65 kg |
| Price | ₹84,500 |