Dell Inspiron 3530, Intel Core i7 13th Gen -1355U, 16GB RAM, 512GB SSD, FHD, 15.6″/39.62cm, Windows 11, Microsoft Office Home 2024, Silver, 1.62kg, Backlit KB, M365, 15 Month McAfee Laptop
Buy on Amazon India- Processor: Intel Core i7 13th Gen
- RAM: 16GB
- Storage: 512GB SSD
- Display: 15.6" 1920x1080
- OS: Windows 11
- Weight: 1.62 kg
Pros & Cons
👍 What We Like
- 16GB+ RAM for heavy multitasking
- Fast SSD storage
- Large 15.6"+ display
- Full HD display
- Lightweight & portable
👎 Consider This
- No dedicated GPU — basic graphics only
Full Specifications
| Brand | Dell |
|---|---|
| Model | Inspiron 3530 |
| Processor | Intel Core i7 (13th Gen) |
| RAM | 16 GB |
| Storage | 512 GB SSD |
| Display | 15.6" 1920x1080 |
| Operating System | Windows 11 |
| Weight | 1.62 kg |
| Battery | 54 Wh |
| Price | ₹86,175 |