Dell Inspiron 3530 Laptop – 15.6-inch FHD (1920×1080) Display, Intel Core i3-1305U Processor, 8GB DDR4 RAM, 512GB SSD, Intel UHD Graphics, Windows 11 Home, Onsite Service – Carbon Black
Buy on Amazon India- Processor: Intel Core i3-1305U
- RAM: 8GB DDR4
- Storage: 512GB SSD
- GPU: Intel UHD Graphics
- OS: Windows 11 Home
- Weight: 1.66 kg
Pros & Cons
👍 What We Like
- Great value under ₹50,000
- Fast SSD storage
- Full HD display
- Lightweight & portable
👎 Consider This
- No dedicated GPU — basic graphics only
Full Specifications
| Brand | Dell |
|---|---|
| Model | Inspiron 3530 |
| Processor | Intel Core i3-1305U |
| RAM | 8 GB DDR4 |
| Storage | 512 GB SSD |
| GPU | Intel UHD Graphics |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Weight | 1.66 kg |
| Price | ₹45,990 |