Dell Inspiron 7430 2in1 Touch 13th Gen Laptop, Intel Core i3-1315U Processor, 8GB, 256Gb SSD, 14.0″ (35.56cm) FHD+ Display, Windows 11 + MSO’21, Backlit KB + Finger Print, Silver,Thin & Light- 1.58kg
Buy on Amazon India- Processor: Intel Core i3 13th Gen
- Storage: 256GB SSD
- Display: 14.0" 1920x1080
- OS: Windows 11 Home
- Weight: 3.4833037396 kg
Pros & Cons
👍 What We Like
- Fast SSD storage
- Full HD display
- Latest DDR5 memory
- Latest-gen Intel processor
👎 Consider This
- Limited 256GB storage
- Heavy at 3.4833037396kg — less portable
- No dedicated GPU — basic graphics only
Full Specifications
| Brand | Dell |
|---|---|
| Model | Inspiron 7430 2in1 |
| Processor | Intel Core i3 (13th Gen) |
| Storage | 256 GB SSD |
| Display | 14.0" 1920x1080 |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Weight | 3.4833037396 kg |
| Price | ₹65,115 |