Dell Vostro 11th Gen Laptop Intel, Intel Core i3, 15.6″ FHD 100Hz 250 nits Narrow Border Display, 4GB DDR4 RAM, 128GB
Buy on Amazon India- Processor: Intel Core i3-1305U 11th Gen
- RAM: 4GB DDR4
- Storage: 512GB SSD
- Display: 15.6" 1920x1080
- GPU: Intel UHD Graphics
- Weight: 1.66 kg
Pros & Cons
👍 What We Like
- Great value under ₹50,000
- Fast SSD storage
- Large 15.6"+ display
- Full HD display
- Lightweight & portable
👎 Consider This
- Only 4GB RAM — limited multitasking
- No dedicated GPU — basic graphics only
Full Specifications
| Brand | Dell |
|---|---|
| Model | Vostro 11th Gen |
| Processor | Intel Core i3-1305U (11th Gen) |
| RAM | 4 GB DDR4 |
| Storage | 512 GB SSD |
| Display | 15.6" 1920x1080 |
| GPU | Intel UHD Graphics |
| Weight | 1.66 kg |
| Price | ₹45,115 |