HP 15, AMD Ryzen 7 5825U, 16GB DDR4, 512GB SSD, 15.6-inch(39.6cm) Anti-Glare, FHD, Radeon Graphics, Backlit KB, 1080p HD cam (Win11, M365 Basic(1yr)*,Office Home24, Silver, 1.69kg) fc0533AU
Buy on Amazon India- Processor: AMD Ryzen 7
- RAM: 16GB DDR4
- Storage: 512GB SSD
- Display: 15.6" 1920x1080
- OS: Windows 11 Home
- Weight: 3.7258122278 kg
Pros & Cons
👍 What We Like
- 16GB+ RAM for heavy multitasking
- Fast SSD storage
- Large 15.6"+ display
- Full HD display
- High-performance processor
👎 Consider This
- Heavy at 3.7258122278kg — less portable
- No dedicated GPU — basic graphics only
Full Specifications
| Brand | HP |
|---|---|
| Model | 15-FC0533AU |
| Processor | AMD Ryzen 7 |
| RAM | 16 GB DDR4 |
| Storage | 512 GB SSD |
| Display | 15.6" 1920x1080 |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Weight | 3.7258122278 kg |
| Price | ₹53,990 |