HP Business Laptop (2026) AMD Ryzen 5 7535U 16GB DDR5 RAM, 512GB SSD, AMD Radeon Graphics, Windows 11 Pro, 15.6″ HD Display, Thin & Light, Turbo Silver, 1.45 kg
Buy on Amazon India- Processor: AMD Ryzen 5
- RAM: 8GB DDR5
- Storage: 512GB SSD
- Display: 15.6" 1920x1080
- GPU: AMD Radeon Graphics
- OS: Windows 11 Pro
- Weight: 1.9 kg
- Battery: 7 hrs
Pros & Cons
👍 What We Like
- Fast SSD storage
- Large 15.6"+ display
- Full HD display
- Latest DDR5 memory
👎 Consider This
- Just 8GB RAM at this price point
- No dedicated GPU — basic graphics only
Full Specifications
| Brand | HP |
|---|---|
| Processor | AMD Ryzen 5 |
| RAM | 8 GB DDR5 |
| Storage | 512 GB SSD |
| Display | 15.6" 1920x1080 |
| GPU | AMD Radeon Graphics |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Weight | 1.9 kg |
| Battery | 41 Wh |
| Battery Life | 7 hrs |
| Price | ₹50,990 |